- - - - - -
A+ R A-

Lęk…jak sobie z nim poradzić?

Doświadczanie lęku w czasie pandemii można powiedzieć, że jest czymś oczywistym i praktycznie każdy w mniejszym lub większym stopniu go odczuwa. Uczucie niepokoju, obawy a co za tym idzie dekoncentracja każdego dnia uprzykrzają nam życie. Niestety nie możemy uchronić się przed odczuwaniem lęku, ale możemy nauczyć się jak go zrozumieć i oswoić. Jak więc rozmawiać z własnym umysłem, gdy ten staje w ringu do walki z lękiem?

 

  • Pozwól sobie nie być perfekcjonistą. Presja, którą wywieramy na sobie chcąc być bardzo dobrym lub najlepszym w wielu dziedzinach naszego życia jest początkiem błędnego koła, w które wpadamy. Lawinowo spada na nas strach przed porażką, przed oceną innych ludzi, nie wywiązaniem się z jakiegoś zadania z powodu braku czasu czy siły a przecież każdy z nas jest tylko i aż człowiekiem. Nie zawsze musimy być idealni. Pozwól sobie na pracę w swoim tempie. Jeśli masz gorszy dzień – odpocznij, odetchnij, zbierz siły.

 

  • Wyjdź z własnego cienia. Zdarza się, że lęk wręcz obezwładnia nas i zachęca tylko do tego by schować się przed wszystkim i wszystkimi. Tylko czy chowanie się faktycznie jest rozwiązaniem? Odcięcie się od ludzi tak naprawdę pozbawia nas energii do działania. Potrzebujemy innych ludzi, ich pozytywnej energii, właśnie to jest naszym motywatorem, który napędza nas do działania.

 

  • Zrelaksuj się. Lęk będzie nieskończenie wiele razy próbował przejąć kontrolę nad wieloma aspektami naszego życia codziennego. Nie pozwól mu na to. Wyjdź na spacer, idź biegać, wyprowadź psa, tańcz, śpiewaj. Uwolnij swoje myśli, które aktualnie skupiają się na odczuwaniu lęku. Niech dobra energia zyska przewagę.

 

  • Skup się na czymś innym. Myślenie tylko o tym, czego się boimy, co napawa nas strachem powoduje, że wszystko, co małe nagle urasta do rozmiaru przeszkody nie do pokonania. Oderwij myśli, skieruj je do ulubionego miejsca, weź kilka głębokich oddechów.

 

Pamiętajcie, że lęki będą naszymi nieodłącznymi życiowymi kompanami, dlatego bardzo ważne jest by doceniać to, co robimy. Chwalić się za każdy nawet ten najmniejszy krok, który był dla Was tak bardzo ciężki do wykonania. Zauważcie jak silni i odważni jesteście. Jeśli jednak czujecie, że coś Was przerasta, wymyka się spod kontroli – nie bójcie się prosić o pomoc. Na każdym kroku jest wiele ludzi gotowych w każdym momencie z Wami porozmawiać, udzielić porady, pomocy.